Masowe protesty doprowadziły do zawieszenia SWIFT i działalności bankowej w Kirgistanie

Kirgizja zawiesiła system SWIFT i zaleciła wstrzymanie działalności bankowej do czasu ustabilizowania się poważnych niepokojów politycznych w kraju. Po wyborach parlamentarnych wybuchły masowe protesty, gdy opozycja szturmem burzyła budynki rządowe i zmusiła premiera do dymisji.

Zawieszenie systemu SWIFT i usług bankowych

Narodowy Bank Kirgistanu ogłosił w środę, że system SWIFT został zawieszony w kraju w miarę narastania niepokojów politycznych. Bank centralny „zaleca również, aby banki komercyjne i niebankowe instytucje finansowe zawiesiły swoją działalność i wzmocniły środki bezpieczeństwa do czasu ustabilizowania sytuacji politycznej w kraju“.

Zawieszenie systemu SWIFT i działalności bankowej nastąpiło po masowych protestach, które wybuchły w poniedziałek po wyborach w stolicy kraju, Biszkeku. Protestujący zderzyli się z siłami bezpieczeństwa i włamali się do budynku parlamentu i budynku administracji prezydenckiej. Zwolennicy opozycji zajęli we wtorek budynki rządowe i zmusili gabinet do dymisji. Prezydent Kirgistanu Sooronbai Jeenbekov ogłosił w piątek w Biszkeku stan wyjątkowy i powiedział, że jest gotowy do dymisji po powołaniu nowego gabinetu.

Oficjalny przedstawiciel Narodowego Banku Republiki Kirgiskiej, Aida Karabaeva, wyjaśnił w środę, że czasowe zawieszenie SWIFT i działalności bankowej ma na celu zapobieganie odpływowi kapitału z kraju, dodając:

Podjęte środki są niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa systemu, bezpieczeństwa aktywów. Bank Narodowy monitoruje sytuację, a w miarę jej stabilizowania system bankowy rozpocznie normalne funkcjonowanie.

Zgodnie z zapowiedzią: „Krajowy system płatności „Elcard“ nadal zapewnia możliwość dokonywania płatności bezgotówkowych. Płatności i rozrachunki mogą być dokonywane za pomocą bezgotówkowych i zdalnych narzędzi płatniczych: bankowych kart płatniczych, portfeli elektronicznych, aplikacji Elcard Mobile, kodów QR itp.

Ponadto, szef Związku Banków Kirgistanu, Anvar Abdraev, powiedział we wtorek, że bankomaty zostały odłączone, a środki zostały usunięte z automatów, aby zapobiec operacjom i grabieżom, poinformował serwis informacyjny Sputnik Kyrgyzstan.

„Dla małych firm i prywatnych transakcji, krypto-waluty mogą być znaczącą pomocą“, mówią eksperci, ale ostrzegają, że „taki sposób płatności może być nie do zaakceptowania dla dużych, zwłaszcza regulowanych firm“, poinformował dziennik Forklog. Co więcej, Narodowy Bank Kirgistanu podkreślił, że waluty kryptograficzne nie mają statusu prawnego, mimo że ich transakcje istnieją w kraju.

W sierpniu Ministerstwo Gospodarki Kirgistanu przygotowało projekt ustawy zobowiązującej górników do zarejestrowania się w kirgiskich urzędach skarbowych i zgłaszania swojej działalności. W czerwcu parlament przyjął w trzecim czytaniu projekt ustawy „O zmianach w kodeksie podatkowym Republiki Kirgiskiej“. Zaproponowano w niej 15-procentową stawkę podatkową dla górnictwa kryptograficznego.